Sbor Církve adventistů sedmého dne
Být nad věcí
Jak se vyhnout léčce falešných konspiračních teorií
Kaz 7,27.29
„Pohleď, na co jsem přišel, říká Kazatel,
když jsem hledal rozluštění všech věcí,
a které stále ještě hledám,
ale dopátrat smyslu se nemohu:
Přišel jsem na to, že Bůh učinil upřímného člověka,
ale ten vyhledává scestné myšlenky.“ (SNC) „smyšlenky“ (ČEP)
Jste zvědaví? Rádi luštíte křížovky? Nebo se díváte na AZ kvíz? Anebo vás zajímají záhady, např. Bermudského trojúhelníku?
Bůh nás stvořil s přirozenou zvědavostí o svět okolo nás. Neustále chceme skládat dohromady díly jakési skládačky (puzzles – pucle) a řešit určitá tajemství, která nás obklopují.
Takový byl i Šalomoun alias Kazatel, jak vyznává ve své knize v 1,12.13 „Umínil jsem si, že moudře prozkoumám všechno, co se děje pod nebem.“ Ve verši 17. Pokračuje: „Usmyslil jsem si, že se budu pídit nejenom po moudrosti, ale že se nebudu stranit ani ztřeštěných a bláznivých“. (SNC)
Kaz 7,29: Zde konstatuje, že původně Bůh stvořil člověka přímého, upřímného, čestného, poctivého, zásadového, tedy po stránce morální.
Ale hříchem došlo k proměně nitra člověka. Kazatel zjišťuje, že „člověk vyhledává samé smyšlenky“. Totéž slovo je použito v 2 Par 26,15 „V Jeruzalémě zhotovil důmyslně vymyšlené válečné stroje“. 16 letý judský král Uzijáš byl inovátor válečných strojů. Sloužily k vrhání střel a velkých kamenů. Něco jako dnešní dělostřelectvo. K čemu nakonec slouží bojová technika? Dnes je ji tolik, že by mohla zničit naší planetu několikrát za sebou.
- Rádi hledáte klíč k záhadám? V hebrejštině kořen toho slova znamená vymyslet, poradit si, vynalézt. To co dostal člověk od Stvořitele do vínku – myšlení, touha po objevování nových věcí – není sama o sobě špatná. Ale člověk tuto touhu začal používat k špatnému účelu. Zpočátku v ráji použil tuto touhu tak, že chtěl být nesmrtelný bez závislosti na Bohu. Naši prarodiče uvěřili vymyšlené podvodné konspirační teorii. Jak a k čemu používáte svou touhu po objevování a vyluštění záhad?
Při studiu Bible narážíme např. zatím nepochopená proroctví. Co s tím uděláme? Budeme trpělivě čekat, jako Daniel (8,27), až obdržíme inspirované vysvětlení? Anebo budeme spekulovat a vytvoříme si svůj vlastní výklad? Anebo sdílíme od jiného tzv. konspirační teorii?
- Když se například dotkneme biblických proroctví, pak by to mohl být určitý pokus „pomoci jim a postrčit je trochu kupředu“ tím, že se přijde s nějakou fiktivní, pomyslnou teorií. Téměř každý rok se šíří opakované zvěsti o tom, že nějaký světový lídr uspořádá shromáždění a na němž vyhlásí, že na určitém místě a v určitém čase vejde v platnost zákon, který učiní z neděle mezinárodní posvátný den. (V adventistické literatuře se objevuje termín „vyhlášení nedělního zákona“ a „vynucené zachovávání neděle“ (viz VDV 392; GC 605)). Po té vždy znovu lidé rozesílají tyto zprávy přes sociální média a svým kazatelům adresují emaily s požadavkem, aby potvrdili, zda je to pravda. Tyto předpovědi se však nikdy nesplní. Namísto toho mají lidé pocit zklamání a deziluze, jakmile opakovaně sdílí konspirační teorie, jež se nakonec neuskutečnily.
Co je to konspirační teorie?
Konspirační teorie (spiklenecká teorie, teorie spiknutí) je původně neutrální označení pro jakékoli tvrzení o kriminálním nebo politickém spiknutí. Termín ale časem nabyl pejorativního významu a je používán téměř výlučně pro odkazování na okrajové teorie, které vysvětlují historické nebo současné události jako výsledek tajného spiknutí skupiny mocných činitelů. Zastánci konspiračních teorií obvykle tvrdí, že touto skupinou jsou vlády, tajné služby, mocné korporace nebo mezinárodní organizace, tajné spolky, představitelé určitých národů či náboženství nebo i mimozemské civilizace. (Wikipedie)
- Co znamená tzv. „fake“? Je to padělek, nepodložená zpráva, výmysl, novinářská kachna apod. Jak už bylo uvedeno, „fake news“ jsou nepravdivé zprávy. Označují poplašné hoaxy, lživé informace a dezinformace, které se šíří na internetu, v tištěných médiích i v televizním vysílání. Často se s nimi lidé setkávají například na sociálních sítích nebo v e-mailech.
Cílem „fake news“ je finanční zisk nebo ovlivnění veřejnosti v otázkách politických či jiných. Často slouží jako nástroj propagandy. Falešné zprávy nepracují se seriózními zdroji, ale záměrně manipulují s informacemi, překrucují je a zveličují. Smyšlené texty pak jejich autoři vydávají za fakta. „Fake news“ často poznáte podle senzacechtivých titulků, velkých písmen, vykřičníků, fotomontáží nebo podle chybějícího autora a výčtu zdrojů.
- Znovu shrnuji – je to směsice fikcí, pravd nebo polopravd, přehánění a nadsazování, které kalkulují s tím, že přitáhnou pozornost lidí a promrhají jakýkoliv pozitivní vliv, pokud jej vůbec obnášejí. Některé takové konspirace mohou těžce poškodit něčí dobrou pověst a zvláště pak křesťana.
Psychoterapeutka Bc. Mgr. Nela Wurmová má teorii o tom, že lidé přijímají konspirační teorie především protože:
- vysvětluje, proč existuje zlo a proč se děje i dobrým lidem;
- nabízí jednoduché vysvětlení komplikovaných problémů;
- dává pocit kontroly nad věcí, nadřazenosti vůči ostatním a jistoty. Viz (www.psychologie.cz)
Stačí, když budeme jen číst nadpisy a pak sdílet, „lajkovat“ nebo rozesílat nějakou konspirační teorii, která se ve zlomku vteřiny dostane ke stovkám nebo tisícům jiných lidí. Záplava zaručeně čerstvých zpráv v přímém přenosu na internetu nebo v televizi 24 hod. 7 dní v týdnu jakoby potvrzovala varovná slova Ježíše: „budete slyšet válečný ryk a zvěsti o válkách“ (Mat 24,6), což se jeví mnohem pravděpodobnější než kdykoli předtím.
- Co můžeme říct o těchto nepravdivých zprávách z hlediska věřících? Bible nám poskytuje několik rad.
- To, že něco chcete slyšet (vidět), ještě ze slyšeného nevytvoří pravdu
Apoštol Pavel nás varuje, že „přijde doba, kdy lidé nesnesou zdravé učení, a podle svých choutek si seženou učitele, kteří by vyhověli jejich přáním“ (2 Tm 4,3).
Někdy se můžete zaobírat oblíbenou teorií o tom, že se něco stane, a tudíž pro ni hledáte klíčová slova. A je zde šance, poněvadž mnoho jiných lidí přemýšlelo o tomtéž, a tak můžete najít na webových stránkách sdělení, která odrážejí váš názor na onu věc. Problém je, že vaše teorie není pravdivá, ale vy můžete mít dobrý pocit, když víte, že nejste sami.
Falešní proroci nebo lidé, kteří prohlašují, že Bůh jim zjevil něco jedinečného, mohou sami sebe prezentovat s neobvyklou mírou zbožnosti.
Psychologové to nazývají „confirmation bias“
Konfirmační (potvrzovací) zkreslení je tendence člověka upřednostňovat (preferovat, favorizovat) ty informace, které potvrzují jeho vlastní názor či přesvědčení a nedoceňovat či podceňovat ty, které jsou v rozporu s jeho názorem či přesvědčením. Je to tendence zkresleně vykládat i nejednoznačné informace tak, jako by byly v souladu s jeho osobním názorem či přesvědčením. Viz (wikipedie)
Nemuseli byste slyšet pravdu – ale stačí vám, že jste si zpětně potvrdili od jiných své vlastní představy. Lidé, které máte v úctě, mohou věřit falešným teoriím, ale to neznamená, že jsou pravdivé.
- Ježíš varoval, že „vyvstanou lžimesiášové a lžiproroci a budou předvádět veliká znamení a zázraky, že by svedli i vyvolené“ (Mat 24,24). Přestože většina křesťanů se nedá nenachytat na „falešné mesiáše“, ovšem mnohem obvyklejší je, že naletí na příběhy nebo zprávy, které šíří „falešní proroci“.
Falešní proroci nebo lidé, kteří tvrdí, že Bůh jim zjevil něco jedinečného, mohou sami sebe prezentovat s neobvyklou mírou zbožnosti. Striktně mohou dodržovat všechna pravidla a s patřičným efektem ukazovat, jak jsou Bohu oddáni. Někdy mohou dokonce označovat jiné, že porušují věroučné zásady a při tom používají dlouhou květnatou řeč. Ale to ještě neznamená, že říkají pravdu.
Každý duchovní vedoucí se tu a tam může setkat s nějakou falešnou konspirační teorií. Budete v pokušení považovat ji za pravdivou jednoduše proto, od koho jste ji získali. Dokonce i „vyvolení“ mohou být svedeni.
Bible nám radí – testujte a ověřujte!
- Testujte teorie, zda jsou pravdivé, nebo falešné
„Milovaní, nepřijímejte lehkověrně všechno, co zní zbožně, ale napřed si ověřte, zda to pochází od Boha; vždyť kolem nás je mnoho falešných učitelů“ (1 J 4,1; SNC).
Před více jak 50 lety se v naší církvi objevily zprávy o mimořádných zjeveních od Pána, která obdržela skupina věřících v Německu ve sboru adventistů v Hamburku. Zprvu začaly po sborech kolovat pamflety přepisované ručně na psacích strojích s varovným duchovním poselstvím jako tzv. hamburská vidění, adresovaná jak členům církve, tak i vedoucím světového díla na Generální konferenci. Někteří kazatelé tomu věnovali pozornost a mluvili o tom i v kázáních. Později to však splasklo jako velká bublina. Zjistilo se, že tato skupina lidí se vetřela do tamějšího sboru s úmyslem, aby poznenáhle převzala otěže jeho vedení a později i světové církve. Vedení GK bylo opatrné, což se později potvrdilo za velmi prozíravé. Jinak by hrozila církvi blamáž a diskreditace.
- Nepřítel se pokouší narušit hradby, které obklopují jeho věrnou církev; útočí zevnitř (např. použije léčku „trojského koně“), anebo zaútočí přímo zbraněmi světových médií.
Ve Spojených státech, v Texasu, ve město Wacco se nacházel ranč s komunitou věřících, kterou vedl charismatický člověk, jakýsi guru. Tvrdil, že čeká brzo „armagedon“, poslední střetnutí světových mocností. Opevnil se v této farmě a vyzbrojil se střelnými zbraněmi. Samozřejmě že tato aktivita neušla pozornosti CIA, tajné bezpečnosti a federální policie; farmu obklíčili a jeho obyvatele vyzvali, aby se vzdali. Celý zátah skončil obrovskou tragédii. Zahynulo při ní mnoho desítek mužů, žen i dětí. Vzápětí světová média přinesla zprávu, že tato sekta patřila k naší církvi. Tiskové oddělení GK muselo tuto falešnou zprávu dementovat. Zjistilo se, že onen guru, duchovní vůdce sekty, kdysi v mládí chodil do shromáždění adventistů, ale později odešel ze společenství věřících, přijal konspirační teorie údajně z knihy Zjevení a radikalizoval se. Přivedl do neštěstí jiné, kteří jej následovali, někteří možná jen ze zvědavosti, jiní možná z přesvědčení. – Mat 24,24
- Pokud konspirační teorie je falešná, pak tomu, aby ji lidé nešířili, lze snadno zabránit tak, že se budou poskytovat informace, které si je možné okamžitě ověřit. Důkazy se často čerpají z pochybných zdrojů. Tyto pak rozšiřují teorie, které zaplňují informační mezery (vakuum) tím, že poskytují bizarní vysvětlení, a mohly by vás dokonce přesvědčit, že jste svéhlavě slepí ke zjevené „pravdě“. Spory se zastánci konspiračních teorií jsou často marnou snahou. Jste-li obklopeni kouřovou clonou falešných konspiračních teorií, které prohlašují, že mají na vše odpověď, pak vám to může zabránit, abyste odhalili skutečnou pravdu.
Kristus, pouze Kristus
Pokud „samotní vyvolení“ by mohli upadnout do léčky falešných zpráv, jaké šance mají ostatní křesťané, kteří vám důvěřují a mají vás v úctě, a nic neslyšeli o konspiraci? Pokud se někdo zabývá falešnými zprávami a chtěli byste se za něho modlit, osobně si ověřte, s jakými blízkými přáteli, kteří všeobecně neinklinují k tomu, aby propadli konspiračním teoriím.
- Rozhodněte se sdělovat maximální pravdu
„Rozhodl jsem se totiž, že mezi vámi nebudu znát nic než Ježíše Krista, a to Krista ukřižovaného“ (1K 2,2).
V době prvokřesťanské církve se vyskytovalo mnoho konspiračních teorií. Pavel však si uvědomoval, že má málo času a tak se v kázání evangelia lidem zaměřil na zvěstování Krista. I kdyby konspirační teorie byly pravdivá, co získáte z toho, že budete pronásledovat nepřítele spasení v jeho doupěti?
Určitá skupina lidí se před lety zabývala jakousi kratochvíli, když přehrávala hudební nosiče pozpátku ve snaze tam najít ukryté poselství od satana. Křesťanská hudební skupina Petra vložila do jedné ze svých nahrávek krátké sdělení, které při zpětném přehrávání znělo: „Proč hledáte satana, když byste se měli zaměřit na Ježíše?“
Je snadné zaplétat se do toho, co je v tomto světě zlé. A též snadné je zapomínat, že Kristus nás povolává ke sdílení jeho lásky a naděje věčného života. Až se dospěje naše doba ke svému vyvrcholení, pak to jediné o co půjde, je Ježíš Kristus a to Kristus ukřižovaný. Proto buďte nad věcí!
(Podle Adventist Review zpracoval Enoch Martínek)
(1. listopad 2020, Michael Peabody)